Mekâna Göre Gelinlik Seçimi Nasıl Olmalıdır?

19 Ocak 2023
en_guzel_gelinlik_modelleri_aso_sumerlerde

Gelin ve damat adaylarının düğünü için hayalleri vardır. Özellikle gelin adayları, masal gibi geçecek bir düğünün hayalini uzunca zaman kurarlar.  Bu hayallerin içinde düğünün olacağı mekân da yer alır.  Hayalindeki mekâna uygun bir gelinlik seçmek ise gelin adaylarını telaşlandıran bir durumdur. Çünkü mekanla bağdaşmayan bir gelinlik düğünün masal gibi geçmesine engel olacaktır.

Mekân seçiminin yanında düğünün yapılacağı mevsimde gelinlik seçimini etkileyen bir faktördür. Açık havada yapılacak bir kır düğünü için kış dışındaki mevsimler uygunken tarihi mekanlarda veya balo salonunda yapılacak bir düğün için mevsimin pek önemi yoktur. Plaj, havuz başı ve teknede yapılacak bir düğün için ilkbahar ve yaz en ideal mevsimlerdendir.

Kapalı Mekânlarda Gelinlik Seçimi Nasıl Olmalıdır?

aso_sumerler_manisa_gelinlik_ mekan_secimi
Mekana Göre Gelinlik Seçimi

Düğün yapmak için farklı kapalı mekân çeşitleri mevcuttur.

  • Tarihi mekanlarda düğünü olacak gelinler hem nostaljik hem de gösterişli gelinlik modeli seçimine özen göstermelidir. Mekânın ruhunu yansıtacak gösterişli, ışıltılı ve geniş etekli gelinlikler en iyi tercih olacaktır. Bunun için prenses gelinlikler en ideal gelinlik modellerindendir. Straplez ya da uzun kollu ve dantel detayları gelinlikte tercih edilebilir. Bunun dışında A kesim tarlatan destekli gelinlikler de tarihi mekân konseptine uymaktadır.
  • Tarihi mekanlarda belli bir dönemi yansıtan vintage gelinlikler de çok şık olacaktır. 20’li 30’lu, 80’li 90’lı yılların modalarına uygun tasarlanan gelinlikler tercih edilebilir.
  • Balo salonunda gerçekleştirilecek düğünlerde modern çizgilerle tasarlanmış işlemeli ve taşlı gelinlikler, dantel ve tül detaylarıyla hoş bir tarz oluşturabilir. Duvak ve aksesuar seçiminde abartıya kaçabilirsiniz. A kesim, prenses kesim ve balık kesim modeller yine balo salonunda tercih edilebilecek modellerdendir.

Açık Hava Mekânlarda Gelinlik Seçimi Nasıl Olmalıdır?

mekana_gore_gelinlik_secimi_nasil_olmali_aso_sumerler
Mekana Uygun Gelinlik Seçimi

Özellikle bahar ve yaz aylarında tercih edilen açık hava mekanları için gelinlik seçimlerine dikkat edilmelidir.

  • Kır düğünü yapmayı planlayan gelin adayları, uçuş uçuş gelinlikler tercih edebilirler. İlkbahar ve yaz aylarında yapılan kır düğünlerinde tül, şifon veya organze gibi gelin adayını terletmeyecek, hafif kumaşlardan tasarlanmış uçuş uçuş gelinlikler ile zarafet yakalanabilir. Sonbahar aylarında yapılacak kır düğünlerindeyse dantel ve ipek kumaşlardan tasarlanmış askılı veya kollu, salaş gelinlik modelleri doğru tercih olacaktır.
  • Yaz aylarının en çok tercih edilen mekanlarından havuz başı mekânında gösterişli, ışıltılı, rahat ve sade bir gelinlik tercih edilmelidir. Düz kesim, yarım balık, kısa boy gelinlikler, ince askılı ve derin sırt dekolteleriyle zarif bir görünüm kazandıracaktır. Havuz başı düğünler için çok uzun kuyruklu ve kabarık gelinlik modelleri tercih edilmemelidir. Ancak illaki kabarık gelinlik giymek isteyen gelin adayları varsa da A kesim modeller tercih edilmelidir.

    Yorum Yap

Total: