Gelin Saçı ve Makyajı Nasıl Olmalı?

12 Haziran 2023
manisa_gelinlik_gelinlik_saci_nedir

Bir gelin adayı için en önemli şey düğününde giyeceği gelinliktir. İkinci en önemli şey ise bu gelinliğe yakışacak saç ve makyaj modeli seçimidir. Düğün gününde istenmeyen saç ve makyaj modellerini tercih etmek zorunda kalmamak için tüm ayrıntılara önceden karar verilmelidir. Son dakika sürprizi yaşamamak ve istediğiniz gibi bir gelin olabilmek için gelinlik seçimi sonrasında gelin saçı ve gelin makyajının netleştirilmesi gerekmektedir.  

Gelin saçı ve makyajında atlanmaması gereken detaylar arasında duvak seçimi ve aksesuarlar olmalıdır. Çünkü gelinlik kadar gelin duvağı ve kullanılması planlanan aksesuarlar da saç ve makyajla uyumlu olmalıdır.

Romantik Gelin Saçı – Manisa Gelinlik

Gelin Saçına Karar Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Düğünde gelinlerin görünümünü en çok tamamlayan unsur gelin saçıdır. Bu nedenle gelin saçı seçimi yaparken birbirinden farklı birçok konuya dikkat edilmesi gerekiyor. En önemli konu ise gelin saçının nasıl olacağına düğünden en az 3-4 ay önce karar verilmesi olarak karşımıza çıkıyor. Bunun ana sebebi ise saç bakımlarının yapılarak, saçın tercih edilen modele uygun hale getirilmesidir.

Gelin saçı seçiminde kararsız kalmak çok mümkündür. Birbirinden farklı birçok model mevcuttur. Bu modelleri seçerken en çok yüz tipine uygun saç seçimi yapılarak faydalanılabilir. Yüz tipine uygun olarak saç modeli seçmek isteyenler için ideal olan saç modelleri aşağıda yer almaktadır.

 • Oval yüz şekline sahip gelin adayları için en ideali yüz hatlarını açığa çıkartacak modeller seçmektir. Yarım toplu, at kuyruğu ve topuz modelleri bu yüz şekline sahip adaylar için idealdir.
 • Yuvarlak yüz şekline sahip gelin adayları, dağınık toplanmış ve önlerden birer tutam bırakılmış modeller seçebilirler.
 • Kare yüz şekline sahip olan gelin adayları, buklelerden oluşan bir model veya iri dalgalarla dairesel bir etki yaratacak modeller tercih edilebilirler.
 • Kalp yüz şekline sahip olanlar, tepeden bombeli topuz yaptırabilirler.
 • Dikdörtgen yüz şekline sahip olan adaylar, yanlara doğru hacimlenen modeller seçebilirler. Kahküllü gelin saçı modelleri bu yüz şekline sahip adaylar için çok idealdir.
 • Yüz şekli dışında saç modeli seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da düğün temasıdır. Örneğin; düğününüz geleneksel bir tarzda daha klasik ve zarif bir saç modeli tercih edebilirsiniz. Eğer daha modern ve rahat bir düğün teması seçtiyseniz, daha doğal ve hafif bir saç stili düşünebilirsiniz

Makyaj Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

gelin_makyaji_nasil_yapilir_ogrenelim
Gelin Makyajında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Giyilecek gelinliğe karar veren gelin adayları nasıl bir makyaj yaptıracağına ve saçının nasıl olacağına karar vermelidir. Fakat gelin adaylarının çoğu bu konuda kararsız kalabilirler. Bu yüzden gelin adaylarına bazı makyaj önerilerimiz var.

 • İlk olarak kişinin teni, yüz tipi, göz rengi, şekli, gelinlik modeli ve düğünün yapılacağı mevsim dikkate alınmalıdır.
 • Çok sade bir gelinlik tercih edenler, makyajın daha dikkat edici olmasını sağlamalıdır.
 • Gözleri küçük olan kişiler buna uygun şekilde açık tonlarda far kullanıp göz kapaklarına ince bir eyeliner çektirerek gözlerinin daha iri görünmelerini sağlayabilirler.

Düğün yapılacak zamana ve mekâna göre de makyaj seçimlerine dikkat edilmelidir. Kullanılan makyaj malzemelerinin kalitesine de özen gösterilmelidir. Aksi takdirde kalitesiz ürünler kötü sonuçlara sebebiyet verebilir.

  Yorum Yap

Total: